Tepelná čerpadla: Alternativní zdroj tepelné energie

Svět se mění a s ním i zdroje vytápění. Nároky na ně nejsou zrovna malé – požadujeme výkon, pohodlné a snadné ovládání, nízké emise a samozřejmě i nízké provozní náklady. Tyto požadavky splňují především tepelná čerpadla, která jsou stále vyhledávanějším zdrojem tepelné energie.

Jak pracuje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je ekologickým zdrojem vytápění. Pro svůj provoz nepotřebuje uhlí nebo zemní plyn a nevypouští do vzduchu ani žádné spaliny. Princip, na kterém tepelné čerpadlo pracuje, je v podstatě jednoduchý. Často je přirovnáván k opačnému principu ledničky. Tepelné čerpadlo si bere energii ze svého okolí (například vzduch, voda nebo země), tento nízkoteplotní zdroj zahřívá na vyšší teplotu a teplo je následně použito k vytápění nebo k ohřevu teplé užitkové vody. Tepelná čerpadla se běžně uplatňují při vytápění rodinných domů, ale i firemních objektů.

K hlavním výhodám tepelných čerpadel patří:

  • Snadná obsluha
  • Nízké provozní náklady
  • Stabilní výkon
  • Vysoká účinnost
  • Vytápění s ohledem na životní prostředí

Typy tepelných čerpadel

Výběr tepelného čerpadla je třeba přizpůsobit okolnímu prostředí a zohlednit, jaký typ zdroje (voda, vzduch, země) budeme k vytápění využívat. Důležitým kritériem je také tzv. topný faktor, který ukazuje na účinnost tepelného čerpadla.

K nejčastějším typům patří tepelné čerpadlo vzduch voda, které jako nízkoteplotní zdroj využívá okolní vzduch. Výhodou je jednoduchá instalace a nízké pořizovací náklady. Druhým nejpoužívanějším typem je tepelné čerpadlo země voda, jež využívá teplo země.

Co se týká konkrétních značek, velmi dobré parametry přináší tepelné čerpadlo Alpha-Inno Tec. Toto čerpadlo nabízí jednoduchou instalaci i s možností zapojení do systému ohřevu vody. Výhodou je také variabilita umístění tepelného čerpadla, která nevyžaduje složité technické úpravy a neruší vzhled domu.

Dodavatel tepelných čerpadel

K předním dodavatelům tepelných čerpadel na českém trhu patří společnost Solarex, která montuje a servisuje tepelná čerpadla zejména v Praze, Plzni, Lounech, Chomutově, Rakovníků a v okolí těchto měst.

Firma Solarex je členem Asociace pro využití tepelných čerpadel a držitelem mnoha certifikátů, akreditací a ocenění v rámci alternativních zdrojů tepelné energie. Zakládá si na nejvyšší kvalitě práce, spolehlivosti a vysoké odbornosti. Staví na tradici a zkušenostech, které sbírá už 10 let.

Sortiment této společnosti tvoří kromě tepelných čerpadel i další zdroje, jako jsou například kotle na uhlí Benekov nebo klimatizace.

Foto: Pixabay.com

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*