Jak vybrat chalupu?

O víkendu se vás zmocňuje deprese, protože vlastně nevíte, kde si hezké počasí vychutnat. Za okny paneláku, který stojí vedle rušné silnice, si začínáte přát, aby raději pršelo.  Vyjedete autem pár kilometrů za město a zjišťujete, že jedna česká vesnička je romantičtější než druhá. Snídaně na zahrádce, třpyt ranní rosy, velebný klid… Prostě začínáte snít o vlastní chalupě.

Kdo nebydlí v rodinném domečku se zahradou nebo nevlastní víkendovou chaloupku po prababičce, hledá způsoby, jak se nadýchat čerstvého vzduchu. Na rozdíl od Němců, kteří neustále vyjíždějí na výlety, Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Zejména z toho důvodu, že nám minulý režim cestování neumožňovalTradice po otevření hranic však jen tak nevyprchala. Pokud patříte k lidem, kteří uvažují o koupi chalupy, věřte, že vás ani v dnešní době není málo. Chalupa je běh na dlouhou trať, a proto byste neměli nic uspěchat. Než se k něčemu zavážete, sepište nebo alespoň promyslete seznam svých požadavků. Že záleží na ceně a vašich finančních možnostech, je jasné. Jenže co to ostatní? Položte si pár jednoduchých otázek.


Kde chci trávit víkendy?

Zamyslete se nad tím, jestli má pro obyvatele jižních Čech smysl kupovat domeček na Moravě. Budu mít čas a prostředky na to překonávat takovou vzdálenost? Kolik kilometrů jsem vlastně ochoten najezdit? Chci naprostý klid na samotě u lesa nebo mi bude lépe uprostřed vesnice? Mám v plánu odtud vyjíždět na výlety kole? Budu spokojený jedině na Šumavě nebo naprosto kdekoliv?

Na velikosti záleží

Už jen velikost zahrady může být přece rozhodující! Proč platit za chalupu rostoucí na ceně kvůli ovocnému sadu, který stejně opečovávat nebudete? Nebo naopak… třeba hledáte právě místečko, kde bude pro všechny vaše vytoužené záhonky dostatek prostoru.

Co budu na chalupě dělat?

S velikostí souvisí i náplň víkendů a dovolených. Někomu stačí kuchyň a komůrka na přespání, protože se těší na letní zahradničení, procházky v lese, rybaření… Vy možná plánujete nevyužívat chalupu jen v létě, ale i v zimě, kdy je příjemné se po běžkařském výletě vrátit k veškerému pohodlí.

Zvládnu chalupu udržovat?

Samozřejmě je rozdíl pustit se do chalupaření naplno nebo jen tu a tam posekat trávu. Pakliže koupíte chátrající dům, opravy vás budou zřejmě stát ještě mnoho úsilí a hlavně peněz. Pokud se na to těšíte, v pořádku, ale přemýšlejte, jestli by nebylo výhodnější připlatit si hned, než potom vynakládat další a další výdaje. Vždyť i relativně zachovalá chalupa vyžaduje neustálou péči.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*