Marmelády od babičky: Jahodová a rybízová s mátou

Slunce praží do kuchyňského okna, v chalupě voní ovoce, babička stojí u plotny a nalévá marmeládu do sklenic… Také máte zavařování marmelád spojené s létem, vesnicí a babičkou? Ptám se své babičky na recepty a ona říká, že na zavařování není nic těžkého.

Klasická jahodová marmeláda

Jahodová sezóna je v plném proudu a pokud vám jahody rostou na zahrádce, jistě víte, že letos není o úrodu nouze. Jestliže jahůdky nestíháte jíst nebo máte prostě jenom chuť na domácí marmeládu, neváhejte a pusťte se do práce.

Suroviny:  1 kg uzrálých čerstvých jahod, 500 g krystalového cukru, 2 kávové lžičky kyseliny citrónové, želírovací cukr Dr. Oetkera

Jahody umyjeme, očistíme a zbavíme stopek. Ideální ovoce je měkké, může být i mechanicky poškozené, ne však shnilé. Velké jahody nakrájíme na malé kousky, můžeme rozmixovat a vlít do širokého kastrolu. V misce si připravíme želírovací cukr, který smícháme se dvěma lžičkami krystalového cukru a přidáme k ovoci. Směs přivedeme k varu a povaříme asi 1 minutu, poté přisypeme zbytek cukru a za stálého míchání vaříme minimálně 15 minut. Pro zkoušku kápneme trochu marmelády na talířek. Pokud nerosolovatí, přidáme do ní ještě dvě kávové lžičky kyseliny citrónové. Měli bychom si předem nahřát sklenice, protože marmeládu lijeme do horkých zavařovaček. Ještě teplé je zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru asi na půl hodiny.

džem

Rybízová marmeláda s mátou

Brzy vám na zahrádce dozraje rybíz a pokud vám kousek od něj roste čerstvá máta, proč se nepustit rybízové marmelády trochu jinak? Že rybízová marmeláda s mátou zní na babiččin recept moc netradičně? I babička přece může mít šmrnc! A když jsem byla malá, babička tehdy začala mátu do rybízové marmelády přidávat.

Suroviny:  1 kg zralého čerstvého rybízu, 500 g krystalového cukru, 2 kávové lžičky kyseliny citrónové, želírovací cukr Dr. Oetkera,  1 až 2 svazky máty

K přípravě rybízové šťávy můžeme použít mlýnek na ovocnou šťávu nebo svařit plody s trochou vody a ručně rozmačkat. Pro udržení chuti rybízu je lepší vařit samotnou rybízovou šťávu 5 minut a až pak do ní vsypat želírovací cukr smíchaný se 2 lžičkami cukru. Povaříme další 2 minuty a přidáme zbytek cukru a také kousky máty. Za stálého míchání vaříme nejméně dalších 5 minut! Tak jako u jahodové marmelády provedeme zkoušku na talířku a popřípadě přidáme kyselinu citrónovou, nezapomeneme obrátit naplněné, uzavřené sklenice víčkem dolů. Rybízovou marmeládu s trochou máty si zamilujete pro její jedinečný půvab!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*