Letní údržba bazénu: Jak na to?

Komu by se chtělo v horkých letních dnech trmácet k vodě, když si může užívat vlastního zahradního bazénu? Stačí nahodit plavky a vyjít před dům! Jenomže každý, kdo třeba teprve uvažuje o investici do bazénu, zaváhá, jakmile pomyslí na starosti s údržbou. Ve skutečnosti to však není žádná věda, pokud dodržujete několik zásad.

Na co si dát pozor při prvním napouštění bazénu?

První věc, o kterou byste se rozhodně měli zajímat, je hodnota pH a také tvrdost vody. Tvrdost se dá snadno zjistit od firmy, která vodu dodává, a pokud používáte vlastní studnu, je nutné tvrdost změřit pomocí kapkových testerů. Jestliže zprovozňujete bazén, tvrdost vody zkontrolujte a upravte až po jeho napuštění. Je-li hodnota vyšší než 18°N, pořiďte si přípravek, který ji stabilizuje – stabilizátor tvrdosti. Kontrolu stačí provádět jednou za měsíc, což znamená, že během léta to mockrát nebude! Příslušné kapkové testery slouží také k měření hodnoty pH, která by se měla pohybovat mezi 7,0 a 7,4. Ideální interval kontroly pH je jedenkrát týdně, vyšší hodnota totiž může způsobit mléčné zákaly vedoucí k podráždění očí a pokožky, nižší je nežádoucí kvůli korozi a blednutí barev některých materiálů. Pro úpravu existují přípravky s označením plus či mínus podle toho, jestli požadujete zvýšení pH či opak. Typem, jak levně docílit snížení je použít kyselinu solnou. Vždy ji nařeďte s vodou v 15litrovém kbelíku po jednom litru kyseliny a vlijte do bazénu.

Výběr vhodné filtrace

Žádný bazén se neobejde bez zařízení pro recirkulaci a úpravu vody. Celý objem by měl být přefiltrován za 6-8 hodin, při vysokých teplotách za 3-4 hodiny. Je vhodné vybrat takovou filtraci, jejíž výkon bude vyšší než skutečná spotřeba. Nejvíce se používá pískové filtrační zařízení, jehož základem je křemičitý písek. Znečištěná voda prochází nádobou s pískem a je náplní zachycena, do bazénu se tedy dostane průzračně čistá voda. Tento způsob však není jediný, lze využít také kartušové filtrace, používané u menších nadzemních bazénů, ale nevýhoda spočívá v tom, že není možné vysávat bazén bez nějakého dalšího zařízení.

Jak odstranit hrubé nečistoty?

Nikdo nestojí o to, aby jeho pěkný bazén hyzdily vznášející se nečistoty jako vlasy, hmyz či lupínka. K jejich odebrání je nejlepší používat obyčejnou síťku. Kamínky, písek nebo biologické zbytky usazující se u dna můžete odsát pomocí podlahových vysavačů, proto mívají filtrační zařízení přípojku. Hadice podlahového vysavače, postaveného do vody, musí být ovšem prázdná a filtrační zařízení propláchnuté!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*