Jak se připravit na topnou sezónu?

Přestože sluníčko zatím nepřestalo hřát, chladné dny se s přicházejícím podzimem neúprosně blíží. Pokud jste se zatím nezačali připravovat na topnou sezónu, nezahálejte. Teď na pomezí léta a podzimu je totiž ten správný čas pro úpravy topení ve vašem domě nebo bytě. Rozhodně byste neměli nic zanedbat, protože při správné údržbě můžete výrazně ušetřit. Stačí se držet několika důležitých bodů.

Kontrola kotle

Ne vždy je výměna kotle nutná, ale rozhodně byste měli provádět pravidelnou kontrolu tohoto zařízení, ať už se jedná o kotel na tuhá paliva nebo kotel na plyn. Někdy stačí jen doladit detaily a odstranit nedostatky. Plynový kotel zajišťuje výměnu vzduchu a odtah spalin a pokud je špatně seřízen, uvolňuje oxid uhelnatý. Využívejte autorizovaný servis, protože se často jedná o složitá zařízení, a díky odborníkovi, který váš kotel prohlédne, budete mít jistotu, že topné zařízení pracuje během zimy úsporně a bezpečně. Optimální seřízení kotle snižuje vaše náklady. Jestliže vlastníte kotel na tuhá paliva, je nutné čistit a udržovat komín. Zanesený komín totiž může způsobit požár.

Pozor na staré plynové spotřebiče

Staré plynové ohřívače bývají nebezpečné. Tou nejvýhodnější variantou jsou v dnešní době kondenzační kotle. Oproti plynovému kotli můžete ušetřit přibližně 20 % částky, kterou jste byli zvyklí platit za rok. Je ovšem dobré používat radiátory pro nižší teplotní spád nebo zapojit podlahové topení.

Nezanedbávejte radiátory

Radiátory mohou podléhat korozi, proto poškozená místa ošetřete. Patřičnou pozornost věnujte také funkci ventilů a popřípadě je vyměňte. Pokud z radiátorů odkapává voda, topenář by měl závadu opravit. Je vhodné také provádět odvzdušnění radiátorů, což můžete díky odvzdušňovacím ventilům na radiátorech provést sami a bez větší námahy. Každý radiátor je jiný, ale nejčastěji se doporučuje do soustavy dopustit vodu, přičemž tlak v topných rozvodech překročí předepsaný provozní tlak asi o 20 %. Následně odvzdušněte jednotlivé části pomocí ventilu, ze kterého po vypuštění vzduchu voda plynule odtéká.

Modernizace regulačního systému

Pokud chcete skutečně snížit své náklady na vytápění, jednou z možností je výměna termostatu. Moderní řídící jednotka vám umožní nastavit stálou teplotu. Pohodlné je také ovládání topení přes mobilní telefon nebo internet. Takto si můžete upravit teplotu ještě před vaším příjezdem domů.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*