Jak vybrat dům na venkově

Jste unaveni z města a stále častěji toužíte po klidu venkova? Chystáte se prodat nebo pronajmout městský byt a přestěhovat se na vesnici, kde se můžete věnovat poklidnému zahradničení, turistice nebo jiným koníčkům? Jak vybrat dům na venkově a na co si dát pozor?

Koupě domu a pořízení vlastního bydlení je velmi nákladnou investicí. I proto je třeba vše promyslet a zvážit. Možná, že vás hned na poprvé osloví fotografie domu nebo roztomilé chaloupky, která na internetu vypadá kouzelně. Když ale přijedete na samotné místo, zjistíte, že dům, o který se ucházíte, není v tak skvělém stavu, jak se inzerát tvářil.

Na co si dát pozor při výběru domu

Ujasněte si priority. Máte zájem spíše o pohodlné moderní bydlení, nebo si dovedete představit život v romantické chaloupce, která láká spíše ke skromnějšímu bydlení? Je třeba si také říci, zda jste připraveni pustit se do samostatné rekonstrukce, kdy si můžete původní domek přestavit podle představ, nebo hledáte hotový dům, do něhož se můžete rovnou nastěhovat.

Obě možnosti přitom skrývají určitá nebezpečí. Rekonstrukce, která na první pohled vypadá perfektně, může mít skryté vady, jež laik na první pohled neodhalí. Stejně tak domy před rekonstrukcí se mohou tvářit, že bude třeba udělat jen některé opravy. Jinak řečeno, můžete přehlédnout třeba špatný stav krovu apod. Proto je vhodné, když o koupi konkrétního domu již uvažujete, přijít na prohlídku se zkušeným projektantem, který uvidí to, co vám může zůstat skryto.

Jak vybrat místo

Před koupí domu je vhodné rozhlédnout se po okolí. Jakou občanskou vybavenost pro život potřebujete? Nebude vám vadit, že v zapadlé vesničce, která má sice krásnou krajinu, není obchod s potravinami? Nebo že hospoda je ve vedlejší vesnici?

Je také rozumné podívat se po okolí samotného domu. Zkusit promluvit se sousedy, pokud k tomu bude příležitost. Zamyslete se také nad dopravní dostupností vesnice, a to jak z hlediska udržování cesty v zimě, tak z hlediska dopravního spojení (autobus, železnice…).

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*