Zahrada v květnu: Co sázet, o co se postarat

Zahradnická sezóna je v plném proudu. Již od poloviny února pečlivé zahradnice a zahradníci vysévali semínka nejrůznější zeleniny. Nyní se objevují první rostlinky a mezi nimi plevel. Nejen plení je ale v květnu nutností. Jaké další práce vás čekají na zahradě?

Květen je ve znamení vůní, které se linou z rozkvetlých stromů. Na větvích sedí ptáčci, kteří vesele cvrlikají. Práce jdou hned lépe od ruky. Podívejte se, na co v květnu na zahradě nezapomenout.

Plevel

Objevují se první rostlinky – ředkvičky, saláty, mrkev, petržel. Vše raší a roste. Je třeba udělat malým rostlinkám místo. Proto opatrně plejte. Zeminu načechrejte motyčkou a vytrhejte plevel i s kořínky.

Tip: Zahradní náčiní,  nábytek nebo vybavení pro zábavu a relaxaci.

Jednocení

Hustý výsev je třeba vyjednotit. Udělejte místo rostlinkám, aby mohly dobře růst. Jednotí se ředkvičky, saláty, mrkev, petržel apod.

Sklizeň

Odměnou vám bude první letošní sklizeň. V závislosti na počasí v průběhu května sklízíme ředkvičky, salát, špenát,rukolu a další listovou zeleninu.

Výsadba a výsev

Počátkem května je čas vysázet brambory. Stačí třeba jen menší záhon. Zryjte ho a připravte si brázdy, do kterých vložíte naklíčené sadbové brambory. Na ně nahrňte hlínu a vytvořte jakési dlouhé „hrobečky“.

Po „zmrzlících“ je možné vynést ven také sazenice rajčat. Těm se bude dařit ve větších nádobách, které postavíte na slunné místo, nejlépe pod menší stříšku, aby neopršely. Vysévejte okurky, fazole, hrách, červenou řepu a pro pozdní sklizeň také mrkev a salát. Na kompost vysaďte sazenice dýně a cukety. Z bylinek vysévejte majoránku a bazalku, kterou je možné po zmrzlících také pěstovat venku.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*