Jak uskladnit ovoce a zeleninu

Měli jste letos štěstí na úrodu? Pak je důležité vědět, jak různé druhy ovoce a zeleniny skladovat. Jen díky správnému uskladnění vám totiž dlouho vydrží a ještě si uchovají tolik důležité vitamíny.

Jablka patří do sklepa

Letní úroda jablek nám klidně může vydržet celou zimu. Ideálním místem uskladnění je sklep, kde teplota neklesá pod 4 stupně Celsia. Důležitá je vlhkost, měla by dosahovat 90%. Jablka se uchovávají obvykle v dřevěných bednách nebo přepravkách.

Před uskladněním plody pečlivě prohlédněte a odeberte ty natlučené. Je nutné celou sklizeň přibližně každých 14 dní kontrolovat a vyřadit nahnilá nebo jinak poškozená jablka. Nedoporučuje se uchovávat jablka společně se zeleninou (brambory, mrkev), protože by mohla načichnout.

Brambory – ideální jsou pozdní odrůdy

I pro brambory je ideálním skladovacím místem vápnem vybílený sklep. Předtím, než do něj brambory uložíme, je ideální nechat je 2 týdny ležet v tmavém prostoru s teplotou okolo 15 stupňů. Teprve poté je přendejte do sklepa. Tam by se teplota měla pohybovat okolo 5 stupňů, ve vyšších teplotách by mohly předčasně vyklíčit.

Při nižší teplotě naopak přemrznou a získají nasládlou chuť. Brambory je vhodné ukládat v dřevěných bednách nebo koších tak, aby k nim mohl vzduch. Pozdní odrůdy jsou ke skladování vhodnější než ranné, déle vydrží.

Mrkev a celer do písku

Mrkev má tu výhodu, že v záhonu vydrží poměrně dlouho. S uskladňováním můžete počkat až do prvních mrazíků. Jedním ze způsobů, jak udržet mrkev dlouho čerstvou, je uskladnění do písku. Jednotlivé mrkve se uloží do dřevěných beden (nebo na zem), a prosypávají se vlhkým pískem. Důležité je, aby se mrkve sebe nedotýkaly. Stejný způsob můžete použít i pro celer.

Cibule do copů

Mnoho zahrádkářů doporučuje sklízet cibuli ve chvíli, kdy je nať ze ¾ slehlá. Předtím, než budeme uskladňovat cibuli, je nutné ji nechat na vzduchu důkladně oschnout. Jinak hrozí, že začne hnít. Nejčastější způsob uchovávání cibule je svázání do copů a pověšení ve vzdušné místnosti. Ukládat se dá ale také do bedýnek, maximálně však ve dvou vrstvách.

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*