Chalupářův povzdech a vzpomínka na hospodáře

Sedím na zápraží roubené chalupy. Trámy tiše odpočívají v žáru červencového slunce. Naproti září bíle natřené stavení chléva. Úctyhodná stavba, jejíž krásu hyzdí jen tři otvory ve druhém patře – jsou prázdné, dřevěná dvířka chybí.

Býval to velký a bohatý statek. Po celá staletí. Rok, kdy byla chalupa postavena, nepamatují ani nejstarší zachovalé listiny místních archivů a muzeí.

Kamenné chlévy teskně roní slzy, které stékají po vlhkých kamenech. Jemně jsou vysušovány chápajícím sluncem. Už tak dlouho jsou stáje prázdné. Už je to dobrých šest desítek let, co odvedli koně, co si přišli pro krávy. Úzkou trubkou z konstrukce jen čas od času vyletí rehek, aby nakrmil svá štěbetající mláďata. Jediná zvířata, která hospodářským stavením vdechují život.

Je tu teskno. Ale zároveň dobře. Trámy dýchají. Jsou v nich nesmazatelně vtisknuty dotyky, hlasy, slzy, smích i pot těch, kteří zde bývali. Kolikrát asi jejich kroky překročily práh. Kolikrát hospodář musel sklonit hlavu, aby vešel do prostorné předsíně. Kolikrát se dotkl zdobeného sloupku u verandy.

Kolik úsměvných historek se tady odehrálo. Možná jich bylo víc, než vojáků, kteří zde při svých taženích nocovali. Dochovala se nám jen jedna. „To se takhle jednou hospodář vrátil z pole a zapomněl svého pomocníka, koně, odměnit pamlskem – sušeným chlebem. Kůň se nechtěl svého vzdát, rozhodl se, že vejde za hospodářem do chalupy. Vešel na verandu, přes kterou se vstupovalo do předsíně, a zasekl se ve dveřích. Vše dobře dopadlo. Kůň dostal odměnu, odvedli ho do stáje a od té doby se zase začali používat dřevěná dvířka, kterými se veranda uzavírala.“

Je to tak malinkatý, nepatrný zlomek historie. Jen jedna jediná příhoda z každodenního života. A kde je konec těm ostatním?

Hospodáři, zbyly po vás knihy, výkresy, kalendáře, pár fotografií, zemědělské náčiní… Ale to jsou jen věci. Hospodářská zvířata už dávno naposledy vydechla, pole leží ladem.

A my vzpomínáme s úctou a pokoru.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*