Jak obnovit starý nábytek

Židle po babičce. Truhla snesená z půdy. Komoda pořízená za pakatel v bazaru. Jsou krásné samy o sobě, ale přesto potřebují trochu obnovit. Jak odstranit starý nátěr? Čím dřevo ošetřit? Jak si poradit s červotočem?

S pokladem v podobě starého nábytku zacházejte opatrně. Možná už za sebou nějaké zkušenosti máte. Možná, že teprve začínáte. Říká se sice, že kdo nic nedělal nic nezkazil, ale truhlu z počátku 19. století snadno poškodíte a poničené dřevo už těžko budete vracet do původní podoby. Proto skutečně starožitné kousky odneste raději restaurátorovi.

Pravidla obnovy starého nábytku

  • Vždy se snažte maximálně zachovat původní vzhled.
  • Používejte pokud možno tradiční technologie a postupy (bez chemikálií nebo moderních spojovacích materiálů).
  • Pokud odstraňujete barvu, buďte opatrní – snadno zajedete dlátem hlouběji, než je nutné. Opalovačka je šikovnou pomocnicí, ale může dřevo nenávratně spálit.
  • Dřevo byste měli vždy ošetřit proto dřevomorce, a pokud je tímto dřevokazným hmyzem nábytek napaden, co nejdříve ho zahubit.

Jak se zbavit červotoče

To, že je nábytek plný červotoče poznáte snadno – jsou v něm malé drobné dírky, z nichž se sype jemný dřevěný prach. Prostředků na ošetření dřeva proti dřevomorce je na trhu celá řada (např. xylamon, lignofix). Jste-li zastánci přírodních metod, vyzkoušejte ocet.

Zbrousit a znovu natřít

Zejména židle nebo stoly bývají pod nánosem barev a laků – třeba i několika vrstev. Nejprve je třeba staré vrstvy odstranit. Můžete vzít dláto a smirkový papír. Nebo si pomoci technikou – vibrační bruska vám ulehčí práci stejně jako opalovačka. Tu volte ale spíš v případě, že budete dřevo znovu natírat barvou.

Když je nábytek mechanicky poškozen, odstraňte napřed starý lak a klíh v místě spoje a následně ho opatrně rozdělte. Poté, co spoj vyčistíte, můžete ho znovu slepit – místo hřebíků (což je určitě snazší varianta) spíš lepte, a to nejlépe původními materiály (určitě vám poradí v některé restaurátorské dílně).

Nátěr volte s ohledem na ten původní. Bezbarvý lak nebo ošetření voskem nechá vyniknout přírodní a přirozenou krásu dřeva.

Když kus chybí

Možná od staré zásuvky upadlo madlo. Nebo chybí kus nádherně vyřezávané nohy u komody. V takovém případě se budete asi muset obrátit na odborníky. Existuje řada šikovných uměleckých kovářů nebo truhlářů, kteří dokážou vyrobit kus historického nábytku, který bude k nerozeznání od původního.

Foto: Pixabay.com


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*