DIY: Bylinkový záhon do spirály

Už jste to možná viděli u sousedů, přátel nebo jen v zahradnickém časopise. Bylinkový záhon do spirály neboli ve tvaru šneka. Je čím dál populárnější a používá se v zahradách, které dodržují zásady permakultury. Navíc krásně vypadá. Jak na to? Je to snadné. Inspirujte se.

4f924c8d41cfd6a597566e94ef4ecad9

Proč spirálu z bylinek?

Důvodů, proč byste měly vytvářet bylinkového šneka, je hned několik. To, že získáte skvělou dominantu vaší zahrádky, je jen vedlejší efekt. Spirála z bylinek je magická a má svůj význam. Někdy se při zakládání do země vkládají krásné a léčivé kameny, které ještě posilují účinky bylinek. Výhody jsou ale i ryze praktického rázu. Vyvýšené místo bylinkám prostě svědčí. Většina z nich miluje teplo a taková spirála je pro ně příjemnější než obyčejný záhon. Navíc se do „šneka“ vejde víc bylinek na menším prostoru.

Z čeho stavět bylinkového šneka?

Možností je více. Doporučujeme poohlédnout se po zahradě a zužitkovat to, co máte zrovna po ruce. Ať jsou to dřevěné hranoly, kameny, cihly nebo jiný materiál. Pochopitelně by měl být přírodního a lokálního rázu.

Jak velký záhon + postup

Bylinkovou spirálu můžete postavit tak velkou, jak vám vyhovuje. Je vhodné si vše nakreslit a vyměřit. Připravte si napřed podklad. Místo zbavte travního porostu, pokud budete záhon zakládat „na zelené louce“. Vykopejte zeminu několik centimetrů pod úroveň terénu a vysypte do místa kompostovanou zeminu. Vložit můžete už zmiňované léčivé kameny, pokud se tak rozhodnete. Při stavbě spirály postupujeme od jeho konce (nejnižší části – ocasu) až po jeho nejvyšší část (vrchol).

Nejprve je vhodné si nakreslit půdorys záhonu (kruh) a poté kolem dokola rozložit kameny. Základy máte hotové. Vždy dbejte na to, aby kameny nebo jiný materiál do sebe dobře zapadaly. Postupně vrstvěte další zeminu a kameny, až dojdete na vrchol šneka.

Co na bylinkové spirále pěstovat

Rozhodněte se pro bylinky, které máte rádi a používáte je při vaření nebo z nich rádi pijete bylinkový čaj. Může to být tymián, rozmarýn, máta, meduňka, bobkový list, levandule, pažitka, dobromysl, bazalka nebo šalvěj. Šneka můžete ozdobit i cedulkami s názvy bylinek, nebo si jejich jména napsat na drobné kamínky.

Uvidíte, jakou radost vám bude taková bylinková spirála dělat po celý rok!

Foto: Pinterest.com


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*