Poznejte historii svého domu

Nastěhovali jste se do starého domu na venkově. Jeho stěny jsou silné. Když hladíte staré trámy, říkáte si, kdo se jich asi před vámi dotýkal. Nezáleží na tom, jestli jste dům zdědili po předcích nebo koupili přes realitní kancelář. Nyní můžete snadno poznat, jak šel čas a kdo vcházel přes jeho práh.

Historie dýchá všude kolem nás. Možná jste si někdy říkali: kdyby tak ten strom na zahradě mohl mluvit, co by asi vyprávěl. A co všechno si musí pamatovat ta stará truhla, kterou jste snesli nedávno z půdy. Tajemství vaší chalupy, domu nebo usedlosti nemusí zůstat skryté. Odhalit ho pomůže pátrání po historii starých domů.

Až do roku 1770

Je to vlastně podobné, jako když vytváříte rodokmen (strom života svého rodu). Také v případě domů můžete zjistit, jak šel čas – kdo nový přišel a kdo naopak odešel. „Informace o tom, kdo v domě žil, respektive kdo se v něm narodil, nebo naopak zemřel, hledám v matrikách narozených a zemřelých,“ uvedl genealog Lukáš Paleček.

Informace je možné zjistit u domů od doby, kdy jim bylo uděleno číslo popisné. Dostat se tak můžete až do 2. poloviny 18. století. Běžně je možné dopátrat historii obyvatel do roku kolem 1770.

Ani pátrání po historii domu není bez úskalí. „Někdy docházelo v obci k přečíslování domů, takže je třeba vést tuto možnost v patrnosti, aby se nestalo, že někdo bude hledat informace k aktuálnímu číslu popisnému, ale stavení dříve neslo číslo úplně jiné,“ upozornil Lukáš Paleček.

old-house-626633_640

Prohlédněte si, jak vypadá soupis historie domu.

Soupis historie domu

Výsledkem pátrání po historii domu není pouze soupis lidí, kteří se zde narodili a popřípadě i zemřeli. Získáte přehled o tom, kdo byl v domě případně ubytován (pokud se mu zde narodil potomek, nebo zde zemřel), jaké řemeslo vykonával nebo čím se živil, kolik měl dětí a koho si vzal. Vznikne tak přehledná publikace s vysokou vypovídací hodnotou, která vám pomůže odhalit, jak šel ve vašem domě čas.

Podobně jako u rodokmene je cena zpracování historie domu individuální. „Ceny začínají na částce 3 000 korun a odvíjejí se od stáří domu, resp. od množství záznamů v matrikách. Samozřejmě vždy záleží na domluvě a požadavcích klienta. Podobné práce si lidé často nechávají zpracovávat i jako dárek,“ dodal Lukáš Paleček.

Více informací najdete na http://www.patranipopredcich.cz

Foto: Pixabay.com

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*