Jak doma šetřit teplo a úsporně topit

Začátek topné sezóny je tady. Z komínů na vesnici se kouří alespoň brzy ráno nebo večer, kdy už jsou venkovní teploty nízko. Nejvyšší čas, podívat se na osvědčené tipy, které vám pomůžou šetřit teplo.

  1. Odvzdušněte radiátory – když v otopné soustavě zůstává vzduch, nemůže jet na stoprocent. Ačkoli vytápíte na plné obrátky, do interiéru se nedostává maximum tepla, to vás nutí topit ještě víc. Proto si vezměte kombinačky, šroubovák, kbelík, hadr a směle do odvzdušnění.
  2. Pryč s dlouhými závěsy – jestli radiátory překrývají dlouhé a těžké závěsy nebo jste před ně postavili nábytek, pryč s tím vším. Jinak teplo nemůže správně cirkulovat.
  3. Temperujte – v místnostech, které nevyužíváte, jen temperujte. To samé platí třeba o chodbě nebo předsíni.
  4. Regulujte teplotu – když z domu odcházíte, snižte teplotu třeba na 17 až 19°C. Využijte moderní termostaty, které si snadno nastavíte, a pohlídají nastavení teplot za vás.
  5. Kombinujte vytápění – jestli doma máte kotel na plyn nebo elektrické přímotopy, a zároveň kamna nebo krb na dřevo, kombinujte vytápění. Na začátku nebo na konci topné sezóny často stačí jen zavlažit v krbových kamnech.
  6. Zaizolujte dveře i okna – na rámy oken i na dveře nalepte samolepící izolační pásky. Jde o opatření za pár korun, které je ale efektivní.
  7. Kartáč na dveře – jestli doma nemáte prahy, může unikat významný objem tepla. Použijte izolační kartáč na dveře. Ten je velmi účinný především u vchodových dveří.
  8. Větrejte jen rychle a intenzivně – zapomeňte na větrání ventilačkou. Zimní výměna vzduchu v interiéru musí být rychlá a intenzivní (tzv. luftem).
  9. Zkuste termoizolační fólii – jestli máte jednovrstvá okna, nalepte na ně izolační folii, která sníží prostup tepla prosklenou plochou.
  10. Pusťte do domu teplo – i v zimě jsou slunné dny. V takovém případě využijte solárních zisků – roztáhněte závěsy a žaluzie, aby slunce mohlo do interiéru.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*